Biblioteka SP14 w Zabrzu

Biblioteka SP14 w Zabrzu

Biblioterapia




Być kim jesteśmy.
To, co inni ludzie robią i myślą, czują
jest bezcennym przewodnikiem
w zrozumieniu kim jesteśmy i kim
możemy się stać…” Urszula K. LeGuin

BIBLIOTERAPIA

Książki mogą dużo nauczyć. Mądrze wykorzystane dają dostęp do głębszej mądrości, przekazują istotne wskazówki. Nie przynoszą one odpowiedzi na wszystkie problemy życia, ale obdarzają nas magiczną siłą i oferują drogowskazy kierujące nami na ścieżkach życia.
Dobra książka pomoże zmniejszyć strach, stres i lęk. Pomaga zaakceptować swoją "inność" lub aktualny stan, w którym się znajdujemy. To właśnie biblioterapia niesie ulgę w cierpieniu, pomaga w procesie rozwoju, koryguje emocjonalnie zaburzone zachowania, pomaga samotnym, nieśmiałym, zakompleksionym. Biblioterapia pomoże zaakceptować siebie. To właśnie dzięki książce można dokonać zmian w sferze emocjonalnej, eliminować złe i niepoprawne stany psychiczne lub powstałe napięcia. Książka może ucznia wspierać i dodawać mu otuchy. Dzięki książce poznajemy siebie, swoje talenty i możliwości, poznajemy ludzi w ich wielkości i słabości. Dobrze dobrana pozycja pomoże czytelnikowi odkryć możliwości zmian w życiu, oswoić lęki i ograniczenia.
Pojęcie biblioterapii wywodzi się od dwóch wyrazów greckich: biblion - co oznacza książkę i therapeo - leczę. Po raz pierwszy termin ten użyto w 1916 r. Jest to dziedzina wciąż mało znana w Polsce i mało doceniana. Ma ona pomagać w procesie rozwoju dzieci i młodzieży, przyczyniać się do integracji osób niepełnosprawnych, nieprzystosowanych społecznie, z zaburzonym zachowaniem.
 
Biblioterapia traktowana jest jako działanie terapeutyczne oparte o stosowanie materiałów czytelniczych rozumianych jako środek wspierający proces terapeutyczny w medycynie. Jest rodzajem psychicznego wsparcia, pomocy w rozwiązywaniu osobistych problemów, rodzajem oparcia w procesie osiągania bezpieczeństwa, może być środkiem do realizacji potrzeb.

Biblioterapia jest częścią biblioterapii pedagogicznej i jedną z form pracy z dziećmi i młodzieżą. Do jej podstawowych celów i zadań należy:
  • poznawanie siebie, otaczającej rzeczywistości, poznawanie świata i zrozumienie go (dawanie młodym ludziom możliwości zastanowienia się nad sobą),
  • podawanie wzorców i nadawanie znaczenia (brak autorytetów, wzrost agresji, zagubienie młodych ludzi),
  • wzmocnienie poczucia własnej wartości (akceptacja siebie),
  • wzmocnienie motywacji do uczenia się,
  • pomoc w uaktywnianiu się.

Baśń w terapii może być różnie wykorzystywana:
            - jako wzorzec określonych zachowań,
- do projekcji własnych doznań,
- pomaga wejrzeć we własne problemy,
- wzmacnia wewnętrznie.
Jej rola polega na uświadamianiu lęków, ich źródła, jest pomocna w terapii, a także w nabywaniu nowych wzorców działania.

Bajka terapeutyczna – terapia poprzez bajkę ma na celu uspokojenie, zredukowanie problemów emocjonalnych, wspieranie rozwoju osobowego dziecka. Specyfiką bajki terapeutycznej jest to, że kierowana jest do konkretnego odbiorcy i ma ściśle określony cel. Bajka terapeutyczna pisana jest pod kątem specyficznych problemów, jakie przejawiają dzieci. Bajki terapeutyczne pozwalają dziecku bez lęku spojrzeć na swoje problemy i uczą jak pomagać sobie samemu w trudnych sytuacjach. Cudowny świat bajek pozwala odmienić zdarzenia, odczarować je poprzez powiązanie przyczyn z ich skutkami czyli objawami lękowymi. Zdarzenia tajemnicze, mroczne i przerażające, ukazane przez pryzmat powodujących je czynników, znacznie tracą moc wzbudzania lęku. Poprzez bajki terapeutyczne dziecko uczy się pozytywnego myślenia o sytuacjach lękotwórczych. W bajkach stosowane są także inne techniki psychologiczne, które uodporniają przed lękiem, bądź obniżają jego poziom, umożliwiając w ten sposób stawianie czoła przeciwnościom. Dzięki bajkom tajemnicze lęki dręczące dziecko tracą moc, stają się zwykłymi sytuacjami, w których dziecko potrafi sprawnie działać. Bajka jest utworem, który rozwija i kształtuje osobowość dziecka. Przez pryzmat bajki poznaje ono świat, przenosi się w inne środowisko, zaznajamia z celami, do których dąży człowiek, poznaje sens egzystencji. Dziecko uczy się wzorów postępowania, poznaje normy moralne i zachowania, które są oczekiwane i nagradzane. Jednym z ważniejszych zadań bajki terapeutycznej jest rozwijanie wyobraźni, pobudzanie do emocjonalnego zaangażowania w uczucia, których doznają bohaterowie. Dzięki bajce dziecko może w sposób zastępczy zaspokoić swe potrzeby psychiczne – poczuć się kochane, akceptowane i bezpieczne.

Nauczyciel-bibliotekarz:
mgr Beata Krawiec

Literatura do zajęć biblioterapii w naszej szkole: